Usuwanie zmarszczek szyi
TOKSYNA BOTULINOWA I SZYJA
Platysma to cienki płaski mięsień, który znajduje się pod skórą na szyi. W przeciwieństwie do innych mięśni nie przyczepia się do kości, ale głównie do skóry. Starzenie się organizmu powoduje zmniejszenie jego napięcia, co skutkuje jego opadnięciem i zwisaniem, a w efekcie powstawaniem poziomych zmarszczek. W celu usunięcia zmarszczek znajdujących się na szyi można zastosować toksynę botulinową. Zabieg musi być jednak wykonany przez bardzo doświadczonego lekarza medycyny estetycznej, ponieważ istnieje ryzyko nakłucia innego mięśnia, przez co mogą pojawić się powikłania lub problemy przy połykaniu.
RODZAJE ZMARSZCZEK NA SZYI
Szyja starzeje się na różne sposoby, z tego względu można wyróżnić dwa rodzaje zmarszczek w tym obszarze. Poziome bruzdy na szyi zwane powszechnie „naszyjnikiem Wenus” to zmarszczki w postaci poziomych bruzd i załamań. Zmarszczki te są związane nie tylko z budową szyi i skłonnościami genetycznymi, ale również utrzymywaniem nieprawidłowej postawy ciała, garbieniem się, stałym pochyleniem głowy lub czytaniem w łóżku. Na ich powstawanie wpływa także nieprawidłowe ułożenie głowy i szyi podczas snu, czytanie z opuszczoną głową, a nawet podpieranie się ręką o brodę czy szyję. Z kolei „skóra indyka” to zmarszczki, które występują na skutek szybkiej utraty tkanki tłuszczowej pod skórą szyi.
SKÓRA NA SZYI INNA NIŻ WSZYSTKIE
Skóra na szyi jest znacznie cieńsza niż na twarzy i ma wyjątkowo cienką podściółkę tłuszczową. Znajduje się w niej niewiele włókien kolagenowych, od których zależy jej sprężystość. Ilość gruczołów łojowych jest wręcz znikoma, a to właśnie one produkują wydzielinę tworzącą lekki film natłuszczający i zatrzymujący wilgoć w skórze. Z powodu braku tej warstwy ochronnej skóra na szyi łatwo się odwadnia i wiotczeje, w wyniku czego wcześnie pojawiają się zmarszczki. W rezultacie łatwo i stosunkowo szybko tworzą się na niej zagniecenia.
Za powstawanie zmarszczek na szyi odpowiedzialny jest mięsień szeroki szyi - rozciąga się od żuchwy do okolicy obojczyka. Jego skurcze powodują powstawanie zarówno zmarszczek poziomych, jak i poprzecznych na szyi i części dekoltu. Iniekcję z toksyną botulinową podaje się w przednią jego część, redukując w efekcie jego funkcjonowanie i łagodząc powstawanie pionowych zmarszczek.